Potrzebujesz pomocy?

Piszę o samobójstwie, więc być może trafiłxś tutaj, bo samx myślisz o zabiciu się. Też byłam kiedyś w takiej sytuacji. Pamiętam, że wszystko wydawało mi się bez sensu. Byłam pewna, że nic dobrego mnie już w życiu nie spotka, że nigdy nie będę szczęśliwa. To minęło, pokonałam te myśli. Daj sobie szansę. Proszenie o pomoc to nic złego. Zasługujesz na nią. Poniżej podaję kilka miejsc, do których możesz zwrócić się w tej sytuacji. Mam nadzieję, że spotkamy się tu za jakiś czas i czytając na przykład o kryzysie suicydalnym, pomyślisz “o kurczę, też tak myślałxm!”.

Możesz też potrzebować pomocy, jeśli kryzys dotknął osobę Ci bliską! 

Telefony zaufania:

116 111 – telefon zaufania dla dzieci i młodzieży. Możesz zadzwonić o każdej porze. Rozmowy są poufne – nikt nie powie Twoim rodzicom, o czym rozmawialiście. Jeśli nie chcesz dzwonić, możesz napisać: https://116111.pl/napisz/

116 123 – telefon zaufania dla osób dorosłych. Nie udało mi się znaleźć rzetelnych, aktualnych informacji o godzinach, w których można dzwonić, ale prawdopodobnie jest to przedział 14-22.

22 484 88 04 – Telefon Zaufania Młodych, czynny od poniedziałku do soboty w godzinach 11-21. Na stronie w poniedziałki i wtorki jest też czat. Można skorzystać z kilku bezpłatnych sesji z psychologiem/psycholożką.

800 120 002 – telefon Niebieskiej Linii przeznaczony dla ofiar przemocy w rodzinie. Możesz dzwonić niezależnie od płci, wieku itp. Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie “Niebieska Linia” oferuje też inne formy pomocy, np. porady prawne czy możliwość kontaktu pisemnego. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Ważne linki:

Forum Przeciw Depresji

Strona projektu “Życie warte jest rozmowy” – są tu materiały pomocowe dla osób w kryzysie, dla osób chcących pomagać, a także materiały edukacyjne

Pokonać Kryzys czyli więcej informacji o miejscach, w których można znaleźć pomoc

Poradniki Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego – m. in. dla mediów, lekarzy, nauczycieli

Forum internetowe Przyjaciele

Lista Ośrodków Interwencji Kryzysowej